Jak wybrać buty do wody i na plażę?

Wakacyjne plażowanie czy przebywanie nad wodą wymaga odpowiedniego przygotowania się i ochrony, nie tylko przed słońcem. Bardzo ważnym elementem naszego plażowego ekwipunku powinny być buty do wody, które przydadzą się zarówno na polskim wybrzeżu, jak i wtedy, gdy wybieramy się w bardziej egzotyczne miejsca. Buty do wody chronią stopy, a jednocześnie zapewniają wygodę i komfort w czasie nawet długiego ich użytkowania.

Buty do wody przydatne są w wielu sytuacjach, o których czasem nie myślimy, gdy pakujemy walizki na wakacje. Warto jednak pamiętać o wszelkich zagrożeniach, jakie mogą czyhać na nasze stopy na plaży. Na piaszczystych plażach najgroźniejsze jest to, co niewidoczne – zakopane w piasku muszelki, odłamki szkła czy inne śmieci, które mogą uszkodzić stopy, spowodować skaleczenia i całkowicie zepsuć nam wakacje. Największe zagrożenie jest na mocno uczęszczanych plażach, które nawet, jeśli są regularnie sprzątane, bywają pełne śmieci. Szkło czy różne odpadki czyhają nie tylko w piasku, ale również w wodzie. Warto więc zabezpieczać się przed sytuacjami, w których jeden krok może nam mocno uszkodzić stopy. Nawet, jeśli z pozoru uszkodzenie czy skaleczenie wygląda niegroźnie, jeśli przytrafi się na spodzie stopy, może nam znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Uszkodzenie podeszwy stóp trudno się goi i utrudnia poruszanie się. Może się więc okazać, że część wakacji będziemy musieli spędzić na siedząco.

Ostre kamienie, groźne zwierzątka

Planując wakacje warto również pamiętać, że nie wszystkie plaże są piaszczyste i pełne złocistego piasku. Wiele plaż jest kamienistych, pełnych drobnego żwirku lub skalistych z kamieniami o ostrych krawędziach. Chodzenie po takiej powierzchni bosymi stopami niemal zawsze kończy się co najmniej niewygodą i narzekaniem, zwłaszcza, jeśli planujemy dłuższą wędrówkę brzegiem morza. W egzotycznych morzach groźne są również morskie zwierzątka, przede wszystkim jeżowce, na które nadepnięcie może skończyć się poważnymi uszkodzeniami i oparzeniami stóp. Dobrze dobrane buty do wody są więc niezbędne, jeśli chcemy w pełni cieszyć się z nadmorskiego wypoczynku.

Jak wybrać dobre buty do wody?

Jeśli chcemy kupić buty do wody, które posłużą nam dłużej niż tylko przez jeden wakacyjny sezon, warto wybierać produkty pochodzące od dobrych, sprawdzonych producentów, wyspecjalizowanych w obuwiu sportowym. Co prawda, buty do wody można kupić nawet w marketach, jednak często jest to tania chińszczyzna, która jest nie tylko kiepsko wyprofilowana, ale również wykonana ze słabej jakości, mało odpornych materiałów. Buty do wody powinny być mocne i wytrzymałe, idealnie dopasowane do stopy. Do wyboru mamy buty z różnymi podeszwami, zarówno bardzo elastycznymi, jak i sztywnymi. Warto zwracać uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Podeszwa powinna być na tyle solidna, by ochroniła stopę po nadepnięciu na ostry kamyk czy muszelkę. Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie butów, które są oddychające, zapewniają stopie przewiewność, a jednocześnie są solidne i stabilne. Nie sprawdzą się więc żadne klapki czy inne gumowe buty, które mogą utrudniać poruszanie się i być po prostu niewygodne.

Buty do wody dla najmłodszych

Gdy planujemy wakacyjny wypoczynek całą rodziną, trzeba pamiętać, że buty do wody powinni mieć nie tylko dorośli, ale również najmłodsi. Delikatne, dziecięce stópki są tym bardziej narażone na wszystkie zagrożenia czyhające w piasku czy na dnie morza. Buty dla dzieci powinny być przeznaczone do noszenia na plaży i do wody. Nie jest dobrym rozwiązaniem, by maluchy biegały po plaży z bosymi stopami lub w klapkach czy sandałkach. Klapki będą spadać przy każdym kroku, co sprawi, że nie dopilnujemy, by dziecko cały czas miało je na sobie. Sandałki przeznaczone do noszenia na co dzień również nie będą dobrym rozwiązaniem na plaży i w wodzie. Mogą się rozkleić, zniszczyć i stać się całkowicie bezużyteczne po zamoczeniu. Kupując buty do wody dla dzieci zwracajmy uwagę na to, by były odpowiednio wyprofilowane, a także miały regulowane zapięcia. Dzięki temu będzie można je idealnie dopasować do dziecięcej stopy. 

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *