W jakim stylu zaprojektować kuchnię?

Kuchnia jest tą przestrzenią w domu, w której bardzo ważna jest nie tylko estetyka wystroju wnętrza, ale również funkcjonalność, ergonomia oraz wygoda użytkowania. Warto więc już na etapie projektowania zadbać o to, by pomieszczenie dobrze się prezentowało, ale również zapewniało wygodę w czasie codziennego korzystania z pomieszczenia.

Osoby, które zastanawiają się, w jakim stylu zaprojektować kuchnię, często przeglądają katalogi wnętrzarskie i inspirują się najnowszymi trendami. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto pamiętać, że nie wszystko, co dobrze wygląda na zdjęciach, będzie równie dobrze prezentowało się w naszym wnętrzu. podczas projektowania kuchni trzeba bowiem wziąć pod uwagę możliwości wnętrza, jego rozkład, a także potrzeby użytkowników. Innej kuchni potrzebują rodziny z dziećmi, a innej single czy pary, które często jedzą na mieście i rzadko gotują we własnych czterech ścianach.

Sprawdzona stylistyka w kuchni

Wśród trendów kuchennych bardzo popularne są różne klasyczne propozycje – kuchnie w stylu retro, vintage, prowansalskim czy angielskim. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią klasyczną elegancję, przytulne rozwiązania, a także wiele dekoracyjnych dodatków. Kuchnie w stylu retro czy vintage wykonane są w dużej ilości z drewna, meble są bardzo dekoracyjne, mają eleganckie okucia, posiadają wiele zdobień czy ciekawie wykończonych dodatków. W klasycznych kuchniach sporo jest też tkanin –  zasłony na oknach, obrusy, ściereczki kuchenne, poduszki dekoracyjne. To wszystko tworzy we wnętrzu unikalny klimat. Jeśli decydujemy się na kuchnię w stylu retro czy klasycznym, pamiętajmy, aby bardzo uważnie wybierać elementy wystroju wnętrza. Trzeba przede wszystkim uważać, aby nie było ono zbyt mocno zapełnione i pełne dodatków. W tej kwestii warto zachować umiar. Im więcej przeróżnych dekoracji, tym więcej może być problemów przy codziennym sprzątaniu.

Kuchnie w stylu nowoczesnym

Osoby, które niezbyt dobrze czują się w klasycznych wnętrzach, mogą wybrać nowoczesną stylistykę. Do wyboru mamy typowy minimalizm, wnętrza urządzone w stylu skandynawskim, a także rozwiązania industrialne i loftowe. Bardzo popularne są kuchnie typu laboratorium, które łączą minimalizm z rozwiązaniami wykorzystującymi najnowsze technologie. Kuchnie laboratorium są bardzo eklektyczne, dosyć chłodne i surowe na pierwszy rzut oka, a jednocześnie doskonale uporządkowane. Większość akcesoriów i kuchennych urządzeń jest ukryta w przestronnych szafkach czy szufladach. Blaty i stoły są czyste, wszystkie duże AGD jest w zabudowie, dzięki czemu całe wnętrze świetnie się prezentuje. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią elegancję, a jednocześnie niezbyt często gotują. W kuchni laboratorium trudno jest bowiem utrzymać porządek na wysoki połysk w sytuacji, gdy jest ona codziennie intensywnie użytkowania.

Stylistyka eko w kuchni

Ciekawym rozwiązaniem na aranżację kuchni jest wnętrze w stylu eko. W tym przypadku łączymy naturalne materiały z dużą ilością zieleni, bieli, a także rozwiązań, które pozwalają na oszczędzanie energii czy wody. Kuchnia eko jest wyjątkowo nowoczesna, pełna sprzętów, dzięki którym można dbać o środowisku. W takiej kuchni przyda się sporo światła, a także dobry widok z okna. Warto więc pozostawić je w miarę możliwości odsłonięte, aby można było mieć nieustanny kontakt z przyrodą za oknem.

A może mieszanka różnych stylów?

Jeśli nie możemy zdecydować się na konkretną stylistykę w kuchni, można stworzyć połączenie kilku różnych aranżacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć klasyczne meble, efektowne, retro dodatki oraz nowoczesne sprzęty kuchenne. Przy takim łączeniu stylów warto jednak pamiętać o tym, by zachować umiar i nie zagracać nadmiernie wnętrza. Pamiętajmy również, że w kuchni najważniejsza jest ergonomia i funkcjonalność. Jest to wnętrze, które użytkujemy intensywnie na co dzień. Musi być wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Nawet najładniejsze meble czy rozwiązania dekoracyjne nie sprawdzą się, jeśli będą niewygodne czy całkowicie niefunkcjonalne.

Warto korzystać ze wsparcia projektantów

Stworzenie dobrego, funkcjonalnego projektu wystroju kuchni może być trudne, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w aranżacji wnętrz. Jeśli chcemy mieć kuchnię urządzoną w konkretnym stylu, dopasowaną do naszych potrzeb i pełną sprawdzonych rozwiązań, warto jej projekt zlecić doświadczonemu projektantowi wnętrz. Specjalista doskonale poradzi sobie z zadaniem nawet w przypadku wnętrz małych, ciemnych czy nieustawnych. Choć usługi projektantów wnętrz kosztują, warto je potraktować jako inwestycję w piękny wygląd kuchni na wiele lat.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *